Free Offer
24 Simple Scrapbooking Layouts

This FREE eBook provides you with 24 great scrapbook pages and layouts, including pages for great family memories, fun summer days, special moments and much more!

Bonus: Get our newsletter & special offers for free. We will not share or sell your email address. View our Privacy Policy

Basics of Pricing Your Work


(11 Votes)


If you're making crafts to sell, you want to know how to price your work and what to consider when you price your work. Maria Nerius gives you some things to think about in this Craft Business article.


Click here to read the article on CreativeIncomeBlog.com!


Your Recently Viewed Projects

Love these projects? Get MORE delivered to your Inbox – FREE Click Here!

Include a Photo Include a Photo

Click the button above or drag and drop images onto the button. You can upload two images.

Cancel Reply to Comment

Thanks for your comment. Don't forget to share!

im a crafter of many different items diaper cakes wreaths jewelry etc. ive had the same problem as some of the other ppl living in small areas unless you travel to a area more in a city where you do not find home made items then pricing 3-4x the amount just doesnt cut it. but where i have the issues with pricing is the food items i make every where you see fudge being well over $8 a lb. well you can not get that where i live in KY i would do good to get $3 for half lb but if someone really wants it i guess they would buy it.. another think i have a prob with pricing is peanut and peacan brittle i can get 5-6 trays off one batch but its the cost of nuts that i have issues with

I recently started making jewelry and knitting blankets, hats, scarfs, etc but I don't know how to price my items I don't want to price them too low or too high any ideas as to how to price my products.

Hi ieshaking You may find this useful to give you a guide to pricing your jewelry and other handmade goods: http: == //www.craftmakerpro.com/a-z-handmade-business-guid == e/key-pricing-handmade-products/

Not sure what happened there but the link went all funny when I hit submit, hopefully it works this time - http://www.craftmakerpro.com/a-z-handmade-business == -guide/key-pricing-handmade-products/

oops, I copied teh broken link and posted that. Third times a charm :) http://www.craftmakerpro.com/a-z-handmade-busin == ess-guide/key-pricing-handmade-products/

Well, seems that doesnt want to work for me, no idea why. If you go to the blog link at the bottom of the page here and search for pricing you should be able to find it. http://www.cr == aftmakerpro.com/

There is something else to consider - your level of expertise. Are you a beginner or are you an advanced experienced crafter? I think that multiplying by 4 the expenses and labor is a fair compensation for you, and from this total take into consideration if the item is for a friend or relative, if so, you could multiply by three instead.

I find a minimum of 3x to be fair. You need to make a small profit and to take care of yourself. In this economy its really tough but you should know your product and your competitors. A three times mark up gives you room to go up or down on your price. Always remember that some goods you can do a great markup on and some products you will be lucky to get a 2x markup, but if you do things right you should average out enough to still cover all things and make a fair profit. We do not always get what we are worth but be blessed that we have a talent that others benefit from and enjoy. Its us little guys that will benefit from the economy in the long run. Be customer service oriented and know your products and you will do well. Good luck to all.

I never thought of it this way. There is so much more to consider when pricing merchandise. Thanks for all the great tips!

Thats all well and good if you live in a big town/city, where people tend to have more discretionary funds. Think 4X's a little greedy-- it would never sell in my area--but more power to you if they'll pay it! I live in a depressed, mostly rural area, so I have to take that into account. I've actually stopped making certain things as they were too time consuming to be able price them anywhere near what my time is worth!! I usually take into consideration what others in my area are pricing similar objects to the ones I want to sell, then my time, materials, and mileage, and add a couple dollars for extra elec. (the elec is running anyway). I find that with all that I still make a decent profit at 2xs my costs.

HI, I own and operate a leather business andthe method I use most of the times to calulate sale price is to take your cost per item and times it by 4. This usually covers costs, labor, overhead and your profit.


Report Inappropriate Comment

Are you sure you would like to report this comment? It will be flagged for our moderators to take action.

Thank you for taking the time to improve the content on our site.

Newsletter Signup

Free Newsletter!

Discover crafting projects, free patterns, tips and special offers. Get free craft projects, how-to crafting tutorials & product reviews.

Please Wait

Thanks for signing up

Sorry, we could not sign you up.

Something worth saving?

Register now for FREE to:

  • SAVE all your favorite crafts
  • ADD personal notes
  • QUICKLY reference your crafts


Connect With Us

Facebook Google Plus Instagram Twitter Pinterest
Twitter Blog Email RSS

About Us Advertise Contact Us FAQs News Keyword Index Privacy Policy Share Your Project Subscribe Terms of Service Unsubscribe

---- 1 ----


Images from other crafters

There are currently no images from other crafters.